logobalk
Naar de homepage

Door Mark Traa   |  01 Juli 2009  | Eén reactie | Stuur door

Nog maar kort geleden was niet het terrorisme maar het communisme het grootste kwaad dat ons zou kunnen bedreigen. In het boek De Russen komen! beschrijft HP/De Tijd-redacteur Mark Traa hoe de Nederlandse overheid het land voorbereidde op een Derde Wereldoorlog. De BVD volgde niet alleen de CPN, maar ook dienstweigeraars, Jehova’s Getuigen en zelfs de onkreukbare historicus Loe de Jong. Een voorpublicatie.

HP/De Tijd ligt iedere woensdag in de winkel.

Nog geen abonnement op HP/De Tijd? Zorg dat u geen editie meer mist, neem nu een proefabonnement!

Geen abonnement op HP/De Tijd en deze editie gemist? U kunt de editie alsnog nabestellen.

In Nederland gaat de meeste inspanning van de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) op aan het monitoren van communisten. Die zijn een stuk makkelijker op te sporen dan Russische spionnen: ze zijn in de meeste gevallen namelijk lid van de Communistische Partij Nederland, de CPN. De gangen van die partij worden zeer nauwgezet nagegaan. De BVD spelt de communistische krant De Waarheid, volgt de partijtop op de voet en infiltreert in afdelingen en sympathiserende organisaties in het hele land. Woningen van partijbonzen worden afgeluisterd en doorzocht, hele administraties worden stiekem gekopieerd. Van vrijwel alle bijeenkomsten van de partij wordt verslag gedaan door BVD-agenten die noteren wie de sprekers zijn, wat de strekking van hun betoog is en hoe het publiek reageert. Of het nu een massabijeenkomst met honderden leden in Amsterdam is, of een besloten vergadering van enkele tientallen leden in de provincie: de BVD is erbij – incognito uiteraard. Op 7 november 1949 wordt een herdenking van de Russische revolutie gehouden in Veendam. “Daar er slechts veertien personen opgekomen waren, maakte men geen gebruik van de zaal, maar werd een onderonsje gehouden in de
garderobe,” lezen we in het weekoverzicht dat de BVD vult met verslagen van dergelijke evenementen.

Het gehele artikel is te lezen in de HP/De Tijd van deze week.

In Nederland gaat de meeste inspanning van de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) op aan het monitoren van communisten. Die zijn een stuk makkelijker op te sporen dan Russische spionnen: ze zijn in de meeste gevallen namelijk lid van de Communistische Partij Nederland, de CPN. De gangen van die partij worden zeer nauwgezet nagegaan. De BVD spelt de communistische krant De Waarheid, volgt de partijtop op de voet en infiltreert in afdelingen en sympathiserende organisaties in het hele land. Woningen van partijbonzen worden afgeluisterd en doorzocht, hele administraties worden stiekem gekopieerd. Van vrijwel alle bijeenkomsten van de partij wordt  verslag gedaan door BVD-agenten die noteren wie de sprekers zijn, wat de strekking van hun betoog is en hoe het publiek reageert. Of het nu een massabijeenkomst met honderden leden in Amsterdam is, of een besloten vergadering van enkele tientallen leden in de provincie: de BVD is erbij – incognito uiteraard. Op 7 november 1949 wordt een herdenking van de Russische revolutie gehouden in Veendam. “Daar er slechts veertien personen opgekomen waren, maakte men geen gebruik van de zaal, maar werd een onderonsje gehouden in de
garderobe,” lezen we in het weekoverzicht dat de BVD vult met verslagen van dergelijke evenementen.

Het gehele artikel is te lezen in de HP/De Tijd van deze week.

Ach wie denkt nou nog na over dat geneuzel? Fleishbaum - 04-07-’09 13:43



Reageren? Lees eerst even onze huisregels.



Persoonlijke info onthouden?
Kattebel
Verberg e-mail
Kleine lettertjes: Alle HTML-tags behalve <b> en <i> zullen uit je reactie worden verwijderd. Je maakt links door gewoon een URL of e-mailadres in te typen.

laatste reacties

gerelateerde berichten

laatste weekartikelen

poll

Beste zangeres van de afgelopen jaren?

of

Bekijk het pollarchief voor alle polls.

stuur dit artikel door

 

Stuur door aan vriend of bekende

 
 

Deze site is gebouwd door Two Kings en draait op PivotX