Bolkestein: Europa haat zichzelf

Europa haat zichzelf. Dat schrijft oud-politicus Frits Bolkestein in de Wall Street Journal. Onder de kop ‘Hoe Europa het vertrouwen is verloren in haar eigen beschaving’, komt hij tot de pijnlijke conclusie dat het continent lijdt onder een drukkend schuldgevoel en in een identiteitscrisis verkeert.

Bolkestein is fractievoorzitter van de VVD geweest, staatssecretaris van Economische Zaken en heeft een korte tijd de post Minister van Defensie vervuld.

 Hieronder het artikel kort samengevat:
- De aanleiding van het artikel is dat steeds meer Europese leiders toegeven dat de multiculturele samenleving waar zij allen zo naar hebben gestreefd, is mislukt. Zij weten simpelweg niet hoe zij om moeten gaan met immigranten.

- Het wordt momenteel als controversieel gezien als een Europese leider zijn eigen cultuur prefereert boven die van een ander.

- Europa doet aan zelfkastijding door zichzelf onder andere de schuld te geven van de armoede in Afrika. Onder het mom ‘wij hebben het zo goed en zij hebben het zo slecht’ proberen we die schaamte voor eigen geluk weg te werken door bakken met geld naar hen over te maken.

- Wij hebben de christenen in het Midden-Oosten in de steek gelaten. Wij geven meer om de zielige Palestijnse dan om de 10% christenen die worden bejegend vanwege hun geloof. “Christianity appears to be a spent force in Europe.

- Europa verkeert in een identiteitscrisis. Overal komen nationalistische partijen tevoorschijn die een einde willen maken aan de instroom van niet-Europese immigranten. Sinds de Nederlandse regering in 1996 heeft besloten dat elk debat over de multiculturele samenleving moet worden gevoerd vanuit het idee dat elke cultuur gelijk is, zijn we het vertrouwen in onze eigen samenleving kwijtgeraakt.

- De schuldgevoelens die voortkomen uit het christendom en het calvinisme, twee Wereldoorlogen en een sociale crisis vanaf 1968, hebben er toe geleid dat het zelfvertrouwen dat wij uitstraalden in de 19de eeuw in één klap werd vervangen door ‘multiculti beleid’ en het principe dat je niet moet oordelen over alles wat anders is.

- Onze angst voor Islamitische extremisten is zo groot, dat wij dat belangrijker vinden dan de vrijheid van meningsuiting.

Bolkestein eindigt met:
“So much the better that a handful of European leaders now are attempting to reverse our slow cultural suicide. If Europe can retake pride in its own classical values, it and the world will be better off.”

[[ poll uid=465 ]]

21 reacties op “Bolkestein: Europa haat zichzelf

  1. Jet

    Er is ook niks mis met de nederlandse cultuur. Het zijn die achterlijken van mensenrechten organisaties en extreemlinkse groeperingen, die steeds maar weer wijzen, op de oh zo foute nederlander, en de oh zo lieve gevluchte allochtoon, en dan met name de moslim.
    Maar wijs je ze op b.v. de grijze wolven, oh dan is de wereld te klein. De islamitische onderwereld komt ook hierheen, en nee je mag dat niet zeggen.
    Maar ik zeg het toch.

  2. Hector

    Kan iemand De Bolk tegen zichzelf in bescherming nemen? Sinds hij de 80e leeftijd bereikte, begint hij steeds meer te zwammen.

  3. HP

    Ik wil niet zuur doen, maar toen ik dit las: ‘….komt hij tot de pijnlijke conclusie dat het continent leidt onder een drukkend schuldgevoel en zich verkeerd in een identiteitscrisis’, vroeg ik me af bij welke LOI-instelling Rachel van Kommer haar afstudeerkleurplaat heeft opgehaald. Qua taal, enzo. Jeweetzelluf.

  4. marcel

    De zoveelste mosterd na de maaltijd van Bolkestein.

  5. De redactie

    @ HP
    Aangepast!

  6. Q-Tip

    Ik ben het niet eens met de kritiek op de heer Bolkestein. De man ziet het scherp. Alwéér scherp, net zoals zo vaak de laatste 20 jaar.

  7. sheukel

    Bolkestein is een haatzaaier bij uitstek. Of is hij gewoon een seniele demente malloot?

  8. Pieter

    Hij deugt niet en heeft dat ook nooit gedaan.
    Evenals zijn maatje Rutte.

  9. kamp

    @sheukel en @pieter: zijn er specifieke punten waar je het niet mee eens bent? Zo ja welke en waarom dan precies? Als je alleen maar op de man speelt zonder iets te beargumenteren, loop je gevaar over te komen als iemand die dom is en alleen zijn ongerichte ontevredenheid loopt te spuien, snap je?

  10. Ik Tik

    “Europa” dacht een mooie vrouw te maken maar kloonde een monster-lelijke.

    Wat nu?

    Faileren en doorstarten!
    Geen nieuw personeel, massa ontslagen, en hard werken,,,,, allemaal,,,,

  11. Abjectief

    Het feit dat de criticasters van Bolkestein alhier enkel op de man spelen zegt genoeg, ze hebben geen enkel argument om de man in het ongelijk te stellen, Bolkestein heeft gewoon gelijk.

  12. Pieter

    kamp – 07-06-’11 00:25

    In ieder geval is het fijn te lezen dat er een ‘intelligente’ reaguurder is die de naam Kamp draagt.
    Over de Bolk is nu zoveel geschreven dat ik mij nu eventjes wilde beperken tot ‘spuien’. Snap je hem ook.

  13. kamp

    @peter LOL weer niet 1 argument en over mijn niickname beginnen. Je zegt dat er al genoeg over geschreven is en dat je je daarom beperkt tot spuien. Ik zeg dat je de feitenkennis noch het denkvermogen hebt om iets anders te kunnen dan dom spuien. Prove me wrong :-)

  14. m. schapman

    Bolkestein heeft (helaas) gelijk.

  15. Wouter

    Bolkestein spreekt zichzelf tegen. Wat wil hij nou, dat we allemaal christen worden? Of zit hij het christendom te bashen omdat het christendom ons een schuldgevoel bezorgt? En waarom moet hij weer op een denigrerende naar de “zielige Palestijnen” verwijzen? Weet Bolkestein dat niet alle Palestijnen moslim zijn en dat een deel van hen christen is? Zo te zien geeft Bolkestein zelf helemaal niks om de Palestijnse christenen, en dan wil hij dat wij om de christenen in het Midden-Oosten gaan geven? Waarom geeft hij zelf het verkeerde voorbeeld door pro-Israëlische onderdrukker te zijn en anti-Palestijnse slachtoffers (o.a. christenen).

  16. Rutte

    1. Wat kunnen sommige mensen toch slecht lezen (@Wouter): christendom bashen? Precies het tegenovergestelde; hij zegt dat de Christendom in de steek worden gelaten. En hij zegt niets over de zielige Palestijnen maar over het feit dat sommige mensen hen zieliger vinden dan de christenen in dat gebied.

    2. Allen die alleen maar inhakken op FB en zijn visie onbesproken laten, verdienen geen reactie.

  17. Ubu Roi

    @Wouter
    Geen zorgen, als de huidige trend zich voortzet, zal over een paar decennia de laatste Palestijnse Christen het licht uit doen. Mohammedanen zijn net zo effectief in het etnisch zuiveren als meneer Mladic in zijn beste tijd (alleen waren in Srebrenica de slachtoffers moslim, en dan spreekt iedereen natuurlijk schande).

    Overigens vergeet Bolkestein de hoofdreden van de Europese crisis: het Marxisme dat zowel in cultureel (politieke correctheid), etnisch (multiculti en massa immigratie) als in economisch opzicht (topzware bureaucratie en verzorgingsstaat) de Europese landen gigantisch belast.

  18. wally

    Fritsje begint te snappen dat we ten ondergaan aan aan de EU .de bilderberg maffia van bea van amsberg overheerst en stuurt de EU om zo nog meer macht te krijgen en de burgers te maken tot superslaaf die zelf niet in de peiling hebben slaaf te zijn van dat regiem
    er dan adolf hitler die zijn macht met geweld uit wou breiden doe zei het op een vieze geniepigen manier .laten we haar morgen uit zwaaien als ze naar zwitserland gaat

  19. a. doorgeest

    In zijn bespiegelingen over ons continent in deze jaren verontachtzaamt Bolkestein naar mijn smaak een paar variabelen:

    - De welvaartsgroei in Europa is de afgelopen decennia zo groot geweest, dat er bewust of onbewust een enorme normvervaging is opgetreden, of je dat nu leuk vindt of niet.
    Heel veel basiswaarden en aloude inzichten zijn losgelaten, omdat alles toch wel in overvloed aanwezig was en is.
    De jongere generatie is gedropt in een samenleving waarin alles in orde op orde was – historisch gezien een unicum.
    Dit voor hen basisfeit heeft mensen super-relativerend, soms een tikje lui en nonchalant gemaakt.
    Alle materiële doelen zijn vervuld, en wat er daarna overblijft is de barbecue en ‘Topamusement’ van Tros en RTL-4 en veel verder gaat het bij de meesten dan ook niet meer.

    - Bolkestein’s opmerkingen over “zelfhaat” in Europa zijn veel te zwaar aangezet. De gemiddelde burger schijnt gelukkig te zijn met zijn leven in dit land. Als open society die zijn brood altijd heeft moeten verdienen met veel internationale contacten is Nederland in menig opzicht cultureel erg beïnvloedbaar, maar da’s meer onze volksaard.

    - Bolkestein’s opmerkingen over nationalisme en de EU zijn interessant.
    Mensen functioneren het beste in relatief kleine groepen die homogeen zijn. De huidige EU staat volkomen haaks op dit gegeven. 450 miljoen consumenten in één mega-markt, dat wil men helemaal niet.
    In het Café aan de Haven – het Wilhelmus van laagbegaafd Nederland – wil men met guldens en kwartjes afrekenen en niet in waardeloze Euro’s.

    - Zijn kijk op multiculturalisme en immigratie blijft beperkt, vind ik.
    Veel immigranten doen het goed of behoorlijk goed. Juist de overdosering op importgebied is problematisch geworden: teveel nieuwkomers in een te korte tijd die te weinig deden, hadden toe te voegen aan ons land. Dat heeft wrevel veroorzaakt, maar alle grote partijen, ook B.’s VVD zijn hier debet aan geweest, en hebben onnadenkend en te gemakzuchtig voor een uit de hand gelopen flutmodel gekozen.

    - Verder is het zogeheten “multiculturalisme” geen filosofie maar een schaamlap van doorzichtig plastic.
    Ik herinner me de dag dat Lubbers meldde “dat we een multiculturele samenleving waren geworden” op het moment dat het gemene volk begon te klagen over een overvloed aan weinig bijdragende immigranten.

    - Verder lijken mensen als B. en Donner terug te verlangen naar een tijd die nooit meer zal terugkeren: de sterk normatieve jaren ’50 liggen reeds 6 decennia achter ons.
    Bovendien zijn zich nieuwe, veel universelere patronen aan het aftekenen op deze wereld mede door massacommunicatie, reizen, etc.
    Andere volkeren hebben zo hun deugden waar ze trots op kunnen zijn; wij hebben ook onze culturele pluspunten, maar ook terkortkomingen: Auschwitz was een Europese uitvinding, en Verdun ook.
    Als dit soort gebeurtenissen niet tot enige mate van zelf-reflectie leiden, tja, wat moet je als bevolking en beschaving dan verder nog?

    En verder woedt er in dit land misschien wel een hele gezonde half-uitslaande veenbrand op dit moment: mensen zijn de globalisering deels zat, zijn de EU grotendeels zat, hun eigen elite die al decennia niet meer levert wat de gewone man wenselijk vindt.
    Als dit soort bedenkingen leiden tot nieuw kwaliteitsbeleid binnen onderwijs, immigratie, natuur en milieu en t.a.v. andere thema’s is er eigenlijk niet zo heel veel vervelends aan de hand…