Amerikanen vinden massaal vuurwapen onder de kerstboom

Dit jaar geen iPad, Wii of flatscreen televisie onder de kerstboom, maar een Mossberg 500 of een Colt .45. De wapenverkoop in Amerika was nog nooit zo hoog als deze kerst. Uit cijfers van het National Instant Criminal Background Check System (NICS) blijkt dat meer dan anderhalf miljoen Amerikanen in december een wapenvergunning hebben aangevraagd. Volgens de FBI werd iets meer dan één procent van die aanvragen geweigerd.

Het aantal aangeschafte vuurwapens is daarmee net iets meer dan vorige maand, toen ook al een recordaantal werd verkocht. De drukste dag voor wapenverkopers was overigens op 25 november dit jaar. Toen, op Black Friday, traditioneel de dag na Thanksgiving waarop Amerikanen massaal kerstinkopen doen, kochten 130.000 Amerikanen een of meer wapens. Er lijkt dus een heuse wapenwedloop gaande in de Verenigde Staten.

De National Rifle Association (NRA), de grote en invloedrijke lobbygroep voor de wapenhandel, verklaart dat steeds meer Amerikanen een wapen aanschaffen om zichzelf te kunnen beschermen tegen inbrekers en straatrovers. “Amerikanen beseffen dat als ze worden aangevallen het tussen hen en de overvallers gaat,” aldus een woordvoerder van de NRA. Ook het verminderde vertrouwen in de daadkracht van de politie zorgt volgens de lobbyist voor een piek in de verkoopcijfers.

Tegenstanders van de NRA zijn bezorgd over de trend. Volgens woordvoerster Caroline Brewer van het Brady Campaign to Prevent Gun Violence zijn wapenbezitters onterecht bang dat President Obama en de Democraten het grondwettelijke recht op wapenbezit willen inperken. Bovendien zou het aantal Amerikanen met vuurwapens juist dalen volgens Brewer. De anti-wapengroep zegt dat de hogere verkoopcijfers vooral komen doordat diegenen die al wapens bezitten steeds meer shotguns en pistolen toevoegen aan hun arsenaal.

In een onderzoek van Gallup blijkt dat in 2011 het aantal Amerikanen met een wapen gestegen is van 41 procent naar 47 procent. Het wapenbezit is daarmee het hoogst sinds 1993, toen 45 procent van de Amerikanen een vuurwapen thuis had liggen. Van de politieke partijen hebben duidelijk meer Republikeinen een wapen in bezit dan hun tegenhangers. Zo’n 40 procent van de Democraten zegt over een wapen te beschikken, tegenover 55 procent van de Republikeinen.

3 reacties op “Amerikanen vinden massaal vuurwapen onder de kerstboom

  1. Janus Kop

    Die vuurwapens hebben de USA burgers al heel lang.
    Wapen vergunningen hoeven ze niet aan te vragen.
    Google second amendment.

  2. Auteur

    He Janus,

    Amerika heeft inderdaad een gun culture, al vanaf de tijd dat het nog een kolonie was. En het second amendment geeft iedere burger inderdaad het recht een wapen te bezitten. Toch moeten ze daarvoor eerst een background check voor ondergaan. Zie het linkje naar de NICS-site. “Mandated by the Brady Handgun Violence Prevention Act of 1993 and launched by the FBI on November 30, 1998, NICS is used by Federal Firearms Licensees (FFLs) to instantly determine whether a prospective buyer is eligible to buy firearms or explosives. Before ringing up the sale, cashiers call in a check to the FBI or to other designated agencies to ensure that each customer does not have a criminal record or isn’t otherwise ineligible to make a purchase. More than 100 million such checks have been made in the last decade, leading to more than 700,000 denials.”

  3. Janus Kop

    Laten we wel wezen.
    Het is zinnig om gevaarlike dingen uit handen van criminelen en krankzinnigen te houden.
    En de verstandige mensen moeten voorzichtig met die dingen omgaan.
    Dingen zoals vuurwapens en Suzuki swifts en soortelijk.

    In de first amendment regelden de Amerikanen , het vrije woord en zo.
    Dat vonden ze het belangrijkst.
    In de second amendment.
    The right of the people to keep and to bear arms, and that shall not be infringed.
    Kijk de founding fathers voorzagen,dat er figuren zouden komen die aan dat recht gingen infringen , morrelen dus.
    Dat iemand aan het vrije woord zou gaan infringen verwachten ze blijkbaar niet.
    Lees het er maar op na.