Mihanel “Het cultureel gebruik van cocabladeren bestaat al lang in onze cultuur en heeft een hele lange voorouderlijke geschiedenis. Wat ik erg waardeer aan coca is dat het een middel is dat een open dialoog tussen mensen mogelijk maakt. Mijn dochter werkt met inheemse groepen uit de Sierra de Nevada de Santa Marta. In samenwerking met hen geeft zij hier workshops. Tijdens deze bijeenkomsten maken onze gasten kennis met de cultuur rondom het cocablad en wordt er volgens cultureel gebruik mambe genomen.“Door de natuurlijke en narcotische kracht van coca kom je dichterbij je innerlijke waarheid en hierdoor wordt een eerlijke dialoog gefaciliteerd. Mambe brengt je op een ander belevingsniveau en maakt het mogelijk je meer open te stellen, zowel de ontvanger als de verteller. Volgens oud gebruik wordt bijvoorbeeld tijdens zo’n ceremonie kennis van ouderen overgedragen aan de jongere leden van de groep. Of er werden politieke compromissen gesloten tussen twee verschillende stammen. In onze workshops brengen we inheemse en niet-inheemse mensen bij elkaar met als doel meer onderling begrip te creëren.”“Naast de workshops verkopen we in onze winkel ook cocaproducten, zoals koekjes, cupcakes en cake. We hebben een olie met cocaextract waardoor je beter kunt slapen. Een ander cocaproduct, een soort crème, werkt als een pijnstiller.”“Mijn relatie met cocaïne? Ik heb het nooit geprobeerd en ik heb het nooit van dichtbij gezien. Maar het schaadt het imago van het cocablad. Door cocaïne worden mensen die coca gebruiken in een kwaad daglicht gezet. Door het misbruik bestaan er misvattingen over de plant. Als ik toeristen cocathee of cocacake aanbied, dan schrikken ze en slaan ze het direct af. Mensen associëren coca en Colombia met cocaïne. Maar mensen zijn zich er niet van bewust dat coca al eeuwenlang gebruikt wordt op een medicinale en spirituele manier.”Saul“Coca bevat calcium, fosfaat, magnesium, aluminium, chloride; het is een zeer complete plant. Het heeft veel eigenschappen dat allerlei verschillende pijnen bestrijdt. Menstruatiepijn, last van de spijsvertering, migraine of bij soroche, hoogteziekte. Als mensen in Bogota aankomen, dat op 2600 meter ligt, is het erg gebruikelijk dat ze cocathee drinken. Na tien minuten is hun soroche verdwenen.”“De pre-Colombiaanse bevolking neemt al 3000 jaar lang coca. In het hoge Andesgebied, waar bergen 4000 meter reiken, is er geen goed klimaat voor landbouw. Omdat coca zo voedzaam is, was het toch mogelijk om aan voldoende voedingselementen te komen. Zonder de gebruikelijke voeding bleven mensen toch gezond. Daarom geloven zij dat de goden coca aan de inheemse bevolking hebben geschonken.”Wat zou er gebeuren als coca legaal wordt?
“De Colombiaanse bevolking is bang dat als coca legaal wordt grote multinationals uit ontwikkelde landen zullen profiteren van de cocateelt. Dat gebeurt nu in de Verenigde Staten met marihuana. Marihuana is niet alleen legaal geworden vanwege haar medicinale waarde, maar ook omdat de farmaceutische industrie eraan kan verdienen. Colombia heeft een ontzettend rijke biodiversiteit. Colombianen waren hier nooit mee bezig vanwege het decennialange conflict.”“Nu het vredesakkoord getekend is, infiltreren er steeds meer multinationals uit het buitenland die groot geld willen verdienen aan Colombiaanse energiebronnen en mineralen. Dat zal ook kunnen gebeuren als ontdekt wordt hoeveel verdiend kan worden met coca. De Colombiaanse overheid, en dat van andere Latijns-Amerikaanse landen, beschermt haar bevolking niet tegen de invloed van kapitalistische bedrijven.”Wat zou je willen zeggen aan mensen die cocaïne gebruiken?
“Mensen gebruiken cocaïne, net als alcohol of andere drugs, om te kunnen ontsnappen aan hun realiteit. Het is niet dat ik mensen afraad om cocaïne te consumeren, want iedereen heeft het recht om eigen keuzes te maken. Maar wat ik aan kan raden is goed voor jezelf te zorgen, door te mediteren, goed te eten, voldoende te bewegen en gebruik te maken van de voordelen van cocabladeren.”Rosa“Coca is belangrijk voor mij omdat het naast tabak één van de heilige planten van de Andese cultuur is. En voor de Amazonecultuur is er nog een derde: ayahuasca. Ik leerde coca zo’n 45 jaar geleden kennen. Toen leefde ik met een inheemse groep, de Nasa’s in Cauca -een regio in Colombia-, via de vrouw van mijn oom die zelf Nasa is. Op een dag werd ik erg ziek en gaf mijn tante mij cocathee. Ik voelde me snel beter worden en sindsdien ben ik onder de indruk geraakt van de krachtige werking van het gewas. Ik verkoop coca om de gezondheidsvoordelen van de plant te kunnen delen met mensen die zich hier niet bewust van zijn.”Wat vind je van de cocaïne dat gemaakt wordt van coca?
“Er is een groot verschil tussen coca en cocaïne. Voor één gram cocaïne heb je 400 gram aan cocabladeren nodig. Voor cocaïne heb je dus veel meer landgrond nodig. Hierdoor gaan vele hectare aan oeroude bossen verloren. Daarnaast ben ik tegen cocaïne door de manier waarop drugshandelaren opereren. Zij zorgen voor een hoop conflicten in onze samenleving en mensen worden erom vermoord.”“Omdat coca zo veel voordelen heeft voor de gezondheid, zouden regeringen van Latijns-Amerika een markt ervoor moeten opzetten. Op dit moment worden cocaplantages uitgeroeid, terwijl coca – los van cocaïne – een zeer lucratief gewas is. Onze overheid zou deze kleine boeren moeten ondersteunen met kennis en middelen zodat zij toch coca kunnen verbouwen. Cocaboeren moeten niet worden vervolgd, zoals nu gebeurt. We moeten de traditie in ere houden. Maar ook exporteren naar andere landen die ook het voordeel zien van de plant.”“Er is nog een andere belangrijke rol dat het cocablad kan vervullen. In geïsoleerde regio’s in Colombia is er veel armoede en honger, vooral bij jonge kinderen. Van coca kun je bloem maken, waarmee je weer brood kunt bakken. Deze cocabroden bevatten zeer veel voedingsstoffen en energie. Dit zou erg voordelig zijn voor dit soort arme gebieden. En dan groeit het nota bene in hun achtertuin.”Bianca:“Coca is net als tabak en marihuana een plant met bijzondere krachten. Het dient daarom met respect te worden behandeld. Door het in winkels te verkopen kunnen inheemse Colombianen anderen meer vertellen over de bijzondere eigenschappen van de cocaplant. Maar wat ook gebeurt is dat winkels het als een ‘inheems product’ verkopen, terwijl het hen ondertussen gaat om commerciële handel. Het ontbreekt deze verkopers aan kennis en respect.”Wat is volgens jou belangrijk voor Nederlanders om te weten over de cocaplant?
“Het zou goed zijn als Europeanen meer kennis hebben over de culturele waarde van de cocaplant. Ik bedoel hier niet mee dat ze coca moeten consumeren, maar meer bewustzijn en openheid creëren naar de gebruiken en kennis van mensen in Zuid-Amerika. Het zou mooi zijn als Europeanen hier komen en ze wat uit onze warme, verbindende cultuur meenemen naar Europa.”






