De stempas is weer in de bus gevallen en dat betekent een gang naar het stemhokje op 29 oktober. De verkiezingen gaan voor een nieuwe Tweede Kamer, want het kabinet-Schoof heeft de rit niet uitgezeten. Iedereen zag het aankomen, zodat we het daar geen woord meer aan vuil hoeven te maken.
Voor mij zijn de verkiezingen een aftreksom. De ervaring heeft geleerd dat ik de beste keus maak als ik mij afvraag op welke partijen ik NIET moet stemmen. De filosofisch ingestelde lezer zal hierbij meteen denken aan Het scheermes van Ockham: het afpellen van mogelijkheden tot slechts één plausibele verklaring overblijft. Zelf noem ik deze methode liever de Negatieve Stemwijzer.
Maar niet langer getheoretiseerd!
Dit jaar mogen er 27 partijen meedoen. Om verschillende redenen (de inlegsom niet bijeengebracht of te weinig steun) werd een aantal partijen uitgesloten, zoals: De Groenen, LEF, Mijn Stem Telt! Het Burgerinitiatief, ORDA en Partij van de Toekomst. Maar 27 bleven over. We beginnen onder aan.
27. Partij voor de Rechtsstaat
Oprichtster (zie foto) is Danielle Tulp (38), afkomstig uit Stadskanaal. De PVDR wil ervoor zorgen dat mensenrechten, zoals vrouwenrechten en inclusie, beter beschermd worden. Ze ziet de partij dan ook niet per se als links of rechts. "Nee, zo moeten mensen ons niet zien. We willen een goed alternatief zijn voor de huidige partijen." Verder zal de regio Stadskanaal meer aandacht krijgen in de politiek. ‘Knoalster’ Danielle Tulp is – zo op het eerste oog – een bijzonder aantrekkelijke vrouw, die ik graag aan een van de vele talkshowtafels zou zien (‘Waarom Stadskanaal?’), maar aangezien ik zelf niet in Stadskanaal woon, krijgt zij toch niet mijn stem.
![]()
26. ELLECT
Nog een vrouwelijke partijleidster. Joana Amoah wil meer rechtvaardigheid en meer spiritualiteit. In dat kader bezien is de partij ook tegen mensenhandel en uitbuiting. Ben ik ook, zoals ik ook ben vóór rechtvaardigheid. Maar ik ben wel maar tegen spiritualiteit, dus uiteindelijk: nee.
25. NL PLAN
Lijsttrekker is Kok Chan, iemand met Aziatische roots, die het beste voor heeft met ons land. Als al zijn plannen worden uitgevoerd is Nederland een paradijs. Zijn voornaam is niet zijn beroep, maar in het partijprogramma staat: "Geen kok, geen wok. Vanaf 1 juli 2024 heeft de Nederlandse regering de erkenning van de speciale vaardigheidseisen voor Aziatische chef-koks ingetrokken. 60 procent van de Aziatische restaurants moet de deuren binnenkort sluiten. Uw favoriete afhaalchinees is in gevaar!"
Helaas ga ik nog zelden naar de afhaalchinees.
24. De Linie
De Linie lijkt een soort PVV in het klein, maar dan met nog meer grote woorden: "Krachtig, Kundig, Kordaat en bij dit alles staat de burger centraal." En over migratie uiteraard: "Vol… voller… volst."
De hoofden lijken leeg, leger, leegst.
23. Vrij Verbond
Dit is naar eigen zeggen "de enige rechts-progressieve politieke partij in Nederland." Uiteraard is de overheid te groot. De toon is hoopvol: "9 miljoen mensen kunnen kiezen voor Vrij Verbond." Ik vermoed daarentegen dat maar heel weinig van die 9 miljoen dat ook echt zullen doen.
22. FNP
De Fryske Nasjonale Partij. Dat is erg makkelijk. Ik ben geen Fries, ik spreek geen Fries, ik lees geen Fries, ik woon niet in Friesland en ik heb geen Friese vrouw, dus helaas.
BVNL: zelfs met het pistool op de borst zou ik niet op die partij stemmen.
21. De Piratenpartij
Door de naam heeft deze partij een imagoprobleem. Een piraat is een dief met een oogdoekje en een houten been. Dus een Kamerzetel gaat het weer niet worden, hoewel ook ik ben voor meer transparantie en privacy.
20. 50PLUS
Ach, de ouderenpartij. Voorgoed door Henk Krol naar god geholpen. Brokkenpiloot Henk zit trouwens tegenwoordig bij BVNL, waar ze het uiteraard dankzij Henk ook niet gaan redden.
Het symbool van deze partij is de motorzaag, nou dan weet je wel. Ga liever de kloten van Elon Musk likken, dan de Nederlandse kiezer lastig te vallen.
18. Bij1
Het partijtje van Sylvana Simons, die zichzelf allang verbitterd uit de politiek heeft teruggetrokken. Is tegenwoordig de partij van Tofik Dibi. Het is waar, je mag niemand op zijn uiterlijk beoordelen, maar Tofik zit er momenteel wel een erg uit als een treurige zwerver. Hoe moet zo iemand in godsnaam stemmen trekken?
17. Belang Van Nederland (BVNL)
De partij van Wybren van Haga, de onmogelijke Geert Dales (van de veel te dure Amsterdamse metro) en ook nog van Henk Krol. Lijsttrekker Van Haga loopt al wat jaartjes nutteloos mee. Hij is de slijmerd die de dichter Pim Lammers vanuit het niets van pedofilie beschuldigde. Zelfs met het pistool op de borst zou ik niet op die partij stemmen.
Een radicale afsplitsing van de Partij voor de Dieren. Zelf ben ik erg voor de vrede voor dieren, alleen vraag ik me af of de dieren dat zelf ook zijn. Niet alleen eten mensen dieren op, ook dieren eten dieren op. Daar heeft Darwin al op gewezen. Als er vrede zou heersen in het dierenrijk, zouden de dieren snel uitsterven – en dat wil ik niet.
De christelijke partijen hebben gedurende mijn leven de Nederlandse politiek veel te lang beheerst.
15. JA21
Wij zijn aangekomen bij partijen die vermoedelijk het parlement gaan halen. JA21 was op sterven na dood. Het is de partij van opportunist en partijhopper Joost Eerdmans. Een soort PVV-light. Uiteraard is migratie een speerpunt, maar dan ‘op een fatsoenlijke manier’. Dat betekent: ze ver weg dumpen en vooral niet naar Nederland laten komen. Gevangenisminister Ingrid Coenradie wordt zwaar overschat, Diederik Boomsma loopt ook maar zijn politieke lul achterna en Annabel Nanninga is verder een verdwaalde schat.
14. Volt
De studentenpartij van mijn zoon. Europees, sympathiek. Als ze volwassen worden en niet meer met een zachte -g praten, zou ik op ze kunnen stemmen.
13. ChristenUnie
Spreek niet uit gristelijk, maar zo voelt Mirjam Bikker wel. Conservatief, maar geloven in een Jezus met een sociaal jasje. Prekerig, zijig, alles wat mij persoonlijk in christelijke politiek tegenstaat. Het goeie willen en nooit het goeie doen. Geen idee wat moraal werkelijk is.
12. Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP)
De mannenbroeders met de nadruk op mannen. Vrouwen worden daar nog altijd in een hoek getrapt. Eigenlijk onbegrijpelijk dat er überhaupt nog vrouwen bestaan die lid van zo’n partij willen zijn. De Bible Belt, kleinburgerlijk en benepen. Zijn voor de doodstraf, het is maar dat u het weet.
De zieligste partij van Nederland. Niets heeft Thierry Baudet ervan terecht gebracht, ook al wordt hij dagelijks op Facebook toegejuicht door zijn godfather Paul Cliteur. Inmiddels heeft hij het stokje overgedragen aan de een of andere reactionaire tuthola. Al die rechtse splinters proberen Geert Wilders te overtreffen in xenofobie, maar dat lukt niet echt. Voor Baudet lijkt de tijd voorbij en hij is pas 42. En Baudet in de tuinbouw, dat is pas echt lachen:
Gisteren was ik te gast bij het Grote Tuinbouwdebat en ging ik na afloop in gesprek met ondernemers uit het publiek. FVD staat 100% achter de tuinbouwsector en wil snoeien in verstikkende regelgeving.
— Thierry Baudet (@thierrybaudet) October 10, 2025
Verkiezingsdebat bij u in de buurt? Mail naar [email protected]! pic.twitter.com/d3qAyjNLHh
Zware tijden voor de PvdD. Hun verhaal raakt een beetje afgesleten, al blijft de boodschap actueel: de beschaving van een land kan worden afgelezen aan de manier waarop er met dieren wordt omgegaan. BBB bewijst de beschavingsgraad in ons land bijzonder laag is.
9. DENK
Een partij die vooral opkomt voor de islamitische mens in Nederland. Dat is hun goed recht, zoals het hun goed recht is de Koran te lezen en hun geloof in de moskee te belijden. Alleen: ik zie niks in de islam. Ik zal dus niet op ze stemmen, ook al verschijnt Mohammed B. wel eens in mijn dromen met het dreigement dat hij mij gaat bekeren.
Een partij in verval. Het blijft trekken aan een dood paard. Jimmy Dijk – ‘terug naar de klassenstrijd’ – blijkt ook het wiel niet te hebben uitgevonden. Dus op naar de zoveelste nederlaag, en dat in een tijd dat het rechtse kabinet-Schoof er werkelijk niets van terecht heeft gebracht.
7. CDA (Christen Democratisch Appel)
De partij van Henri Bontenbal. Daarover zou ik kort kunnen zijn: ik stem nooit op een christelijke partij. Uit principe niet. De christelijke partijen hebben gedurende mijn leven de Nederlandse politiek veel te lang beheerst. Paars was een opluchting. Niettemin hoop ik dat Bontenbal veel kiezers van rechts terughaalt. Hoe minder kiezers naar de PVV, FvD, JA21 of dat soort minkukels gaan, hoe beter het is. Geef het CDA ballen, Bontenbal!
Laat ik eerlijk zijn: BBB heb ik vanaf het begin een waardeloze partij gevonden. Caroline van der Plas, slonzig in haar uiterlijk en in haar manier van uitdrukken. Boerenslim misschien, maar ook oliedom. Mona Keijzer, slim, blond en ordinair heeft eigenlijk ook niets tot stand gebracht. Honderdduizend Nederlanders mogen een prefab in hun achtertuin bouwen – ja dag, als dat de oplossing is van het woningprobleem, eet ik mijn baard op. Wat mij betreft: met de trekker weer opgedonderd uit Den Haag.
5. D66
Rob Jetten is een lieve jongen die erg zijn best doet, maar voor wie heimwee heeft naar Van Mierlo of Jan Terlouw blijft het behelpen. Toch is het moeilijk een betere kandidaat te vinden voor mijn stem. Hoe zit het trouwens met de kroonjuwelen? Waarom hoor je niets meer over de gekozen premier of gekozen burgemeester. En hoe staat het met artikel 23 over het onderwijs? Terug naar de bron, D66!
4. Nieuw Sociaal Contract (NSC)
Moeten we het daar nog over hebben? Op 29 oktober volgt een totale implosie, zoals nog niet eerder is gezien in de Nederlandse politiek. Ook ik heb me vergist in het uithoudingsvermogen van Pieter Omtzigt. Bleek nul. De huidige lijsttrekker Eddy van Hijum heeft het charisma van uitgebrande lantaarnpaal. Het voorspelde aantal zetels: ook nul. En waar is Rosanne Hertzberger gebleven? Ook al opgegaan in het politieke niets.
Caroline van der Plas, slonzig in haar uiterlijk en in haar manier van uitdrukken. Boerenslim misschien, maar ook oliedom.
3. VVD (Voor Vrijheid en Democratie)
Arme Dilan Yesilgöz-Zegerius. Ze leek heel even de eerste vrouwelijke premier van Nederland te kunnen worden, maar zij heeft zich laten meeslepen door Geert Wilders, waardoor alles is mislukt. Onkunde en eigen schuld. Het wordt een grote nederlaag en wie wil daar nou bij zijn? Onder haar is de VVD een conservatieve, Trumpistische partij geworden en dat kan toch niet de bedoeling zijn van een werkelijk liberalisme. Na de verkiezingen komt er een bijltjesdag. Dilan krijgt de baan aangeboden van het burgemeesterschap in Doetinchem, maar dat laat ze aan haar voorbijgaan. Vanuit de verte kijkt Mark Rutte grijnzend toe.
2. GroenLinks / Partij van de Arbeid (GL-PvdA)
De tijden dat Drees of Den Uyl meer dan 50 zetels haalden, is voorbij. Ik heb er een hard hoofd in. Teveel partijtjes zitten de strijd tussen links en rechts in de weg. Timmermans heeft zich verbeterd, maar dat is niet terug te vinden in de peilingen. Een echte linkse beweging is nooit op gang gekomen. De bloedgroep PvdA sluit nu eenmaal niet naadloos aan op die van GroenLinks. Go woke and go broke. Het lijkt veel, 250.000 rooie betogers op het Museumplein, maar of verstandig is je daarmee electoraal te identificeren, is nog maar de vraag.
1. PVV (Partij voor de Vrijheid)
Dat is geen partij, in die zin dat het een partij is met maar één (1) lid: Geert Wilders. Een partij met maar 1 lid, daar ga je toch niet op stemmen, zoals je ook niet gaat stemmen op een parlement met maar 1 partij. Ik ben toch niet gek!
En nu maar hopen dat het scheermes van Ockham niet alle partijen heeft weggeschoren.






