Podcast

Felle kritiek op Halsema: ‘Geen gezagscrisis? Tegen die mentaliteit is geen kruid gewassen. Succes!’

Gedragsdeskundige Esther van Fenema en journalist Ton F. van Dijk uiten in De X! Factor kritiek op de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema. Aanleiding is haar ontkenning van een ‘gezagscrisis’ na de onrustige jaarwisseling van 2025 op 2026, waarin jongeren in meerdere steden, waaronder Amsterdam, politieagenten bekogelden met zwaar vuurwerk en molotovcocktails.

05/01 | 2026
door De Redactie
Leestijd 1 minuut
Afbeelding

Van Dijk noemt Halsema’s oproep aan jongeren om ‘bij zichzelf te rade te gaan’ naïef en getuigend van een gebrek aan inzicht in menselijk gedrag.

Volgens Van Dijk bagatelliseert Halsema het probleem door te spreken van ‘kleine groepen jongeren’ die zich moeten bezinnen, terwijl het hele land een gigantisch probleem ziet.

“Het is een wonder dat er geen doden zijn gevallen,” verwijst hij naar uitspraken van de voorzitter van de politiebond.
Van Fenema benadrukt dat jongeren geen grenzen ervaren en juist beloond worden met aanzien en plezier als ze zich misdragen. Filmpjes van het geweld circuleren online, en de daders lijken er zichtbaar van te genieten.

De gedragsdeskundige ziet het niet als geïsoleerd incident rond Oud en Nieuw, maar als symptoom van een bredere ‘zeitgeist’. Zij noemt rellen bij demonstraties op het Malieveld in Den Haag, vernielingen bij de Universiteit van Amsterdam en wangedrag van groepen jongeren elders. “Dit gaat over grenzen en gedrag,” stelt ze.

Ton F. van Dijk koppelt het aan ‘doorgeschoten individualisme’ in onze samenleving: iedereen bepaalt zelf hoe hij zich gedraagt, zonder sociaal kader of collectieve aanspraak. “Als jij een molotovcocktail naar een agent wilt gooien, doe je dat toch? Dat is jouw individuele keuze,” zegt hij cynisch.

Esther van Fenema hekelt Halsema’s oproep tot zelfreflectie scherp: “Gaan die jongeren dan met elkaar in een jeugdhonk evalueren hoe het gegaan is?”

Van Dijk ziet nul respect voor politieagenten, zelfs als die gewapend zijn. Volgens Van Fenema toont dit een echt gezagscrisis, en is Halsema’s visie naïef omdat ze geen rekening houdt met basisaspecten van menselijk – en dierlijk – gedrag: macht, grenzen en dominantie. “Tegen die mentaliteit is geen kruid gewassen. Succes!”

Beluister hier de podcast: